Rodzinne Manewry Rowerowe – 25.05.2019

Biuro zawodów i Meta:

Besko, 38-524 – koło Rożna, nad brzegiem rzeki Wisłok, przy stacji szlaku konnego, około 150 m. od skrzyżowania DK 28 z drogą powiatową w kierunku Mymonia.

Regulamin Zawodów —-> tutaj

Mapy Google —-> trasa dojazdu

 

Propozycja wykorzystania mapy Zagłębie Ambitnej Turystyki – autor Wojciech Krukar Wydawnictwo Ruhenus 2019 Skala 1:30000

Wiemy, że każdy ma swój sposób planowania wypraw i wycieczek, wiec poniższy opis jest propozycją, a nie formą narzucania „jedynie obowiązującego” sposobu nawigacji w terenie.

Autor niniejszego opracowania wypróbował szereg urządzeń i programów na smartfon do lokalizacji i nawigacji w terenie m.in. odbiorniki Garmin GPS MAP z kilku serii, programy na urządzenia mobilne: Trek Buddy, Two Naw, OruxMaps, Ka Map, OsmAnd, Traseo, Oudooractive, Geoportal Moblile, Mapy Google, Endomondo, a ostatnio Locus Map i na tę chwilę najchętniej korzysta z tego programu i jemu poświęci tutaj najwięcej uwagi, by nie napisać całą. Dlaczego ten program?

  • najwięcej dostępnych map w różnych formatach zarówno tych darmowych jak i komercyjnych płatnych dla niemal całego świata,
  • możliwość korzystania z map w trybie ofline – bez dostępu do internetu,
  • szereg użytecznych funkcji (statystyki, zapis śladu, planowanie trasy, prowadzenie po trasie i wielu innych, których nie-sposób tu opisać tyle ich jest,
  • można załadować do tego programu Mapę Zagłębia Ambitnej Turystyki.

Od czego zaczynamy? Oczywiście od mapy!
Najlepiej mieć ją w wersji papierowej rozłożoną na stole lub trawie i puścić wodze fantazji, planować. Otrzymacie taką mapę podczas Manewrów! Możecie ją również obejrzeć w szczegółach na monitorze komputera na naszej stronie —-> tutaj.

Jak się przygotować do Manewrów pod kątem nawigacji?

  • Zainstalować program i mapę, zapoznać się z obsługą programu (linki na dole strony). Instrukcja instalacji programu i mapy —-> tutaj. W pilnych sprawach dotyczących instalacji mapy tel.: 605 207 036 – nie później niż piątek 24.05. godz. 19.00.
    Uwaga! Ograniczona liczba uczestników może uzyskać pomoc przy instalacji mapy na miejscu w Biurze Zawodów. Zachęcamy jednak do samodzielnej wcześniejszej instalacji w oparciu o instrukcje na naszej stronie, co pozwoli zaoszczędzić czas w dniu startu.
  • Zaplanować trasę i zapisać ją w programie – ślad będzie widoczny na mapie, poznamy długość trasy oraz dokładny profil wysokości jeśli skorzystamy z profesjonalnej wersji programu (Locus Map Pro). Instrukcja planowania trasy —–>tutaj
    Uwaga! Nie wszystkie drogi objęte są routingiem! Planowanie trasy po drogach bez routingu za pomocą smartfona może zająć od kilku do kilkunastu minut w zależności od wprawy.
    Podczas manewrów może okazać się to problematyczne ze względu na stratę czasu.

 

Jak korzystać z nawigacji w trakcie Manewrów?

  • Włączyć zapis śladu, w ważnych czy ciekawych miejscach wstawić punkt ze zdjęciem, które „posadzi się” na śladzie. Jeśli dobrze znamy teren i mamy „dużo pary” nie musimy przejmować się nawigacją, o ile nie zgubimy się w terenie. Możemy improwizować. Ważne by dotrzeć do mety w wyznaczonym czasie. Instrukcja jak zapisać ślad i wstawić punkt ze zjęciem —-> tutaj
  • W każdej chwili możemy spojrzeć na urządzenie i sprawdzić na mapie, gdzie się znajdujemy ew. dokonać korekty trasy.
  • Jeżeli potrafimy zaplanować trasę i zapisać ją w smartfonie możemy włączyć prowadzenie. Odpowiednio ustawiony program będzie udzielał głosowych wskazówek przy zmianie kursu i informował, gdy znajdziemy się poza trasą. To przydatne podczas zawodów w nieznanym terenie lub przy ograniczonej widoczności.
    Jednak, gdy świadomie zmieniamy trasę w stosunku do planu, komunikaty programu mogą być uciążliwe.
  • Nie zapomnijmy zatrzymać zapisu i zapisać ślad po dotarciu do mety. Podzielenie się z nami zapisanym śladem pozwoli uszczegółowić i na bieżąco uaktualniać mapę – to ważny cel i założenie Projektu.

 

Ważne wskazówki praktyczne

  • Zawsze należy mieć mapę i kompas.
  • Telefon powinien być naładowany przed startem. Należy zaopatrzyć się i zabrać ze sobą przenośna ładowarkę – Powerbank.
  • Warto wyłączyć transmisję danych – to największy pożeracz baterii, szczególnie w miejscach, gdzie sygnał sieci jest słaby lub go brak, a w takim obszarze się poruszamy.
  • Przy dużym zachmurzeniu pod gęstymi koronami buków pokrytych liśćmi smartfon może okresowo tracić sygnał GPS – nie możemy polegać tylko na smartfonie.

 

Przydatne linki z instrukcjami do programu

http://ciekawe.tematy.net/mapy/Locus/Locus_instrukcja_w_opracowaniu.pdf

Regulamin Rodzinne Manewry Rowerowe 25-05-2019